czwartek, 23 marca 2023

Motyl- listonosz kwiatów 🦋🌸

 

Hejka!

Na samym początku chciałabym Was zapytać jak minął wam weekend? Bo mi super! Nareszcie robi się ciepło i można wyjść na zewnątrz i spędzić czas z bliskimi nam osobami. Wiosną zaczynają występować coraz częściej pewne owady jakimi są motyle. To właśnie o nich była mowa na naszym poniedziałkowym wykładzie z edukacji społeczno- przyrodniczej.

Najpierw przypomnieliśmy sobie cykl rozwojowy motyla. Najpierw są jaja, potem gąsienica, poczwarka i na końcu piękny motyl. Tutaj zdjęcie tego jak wygląda.  

http://apollo.natura2000.pl/motyle.php?dzial=2&kat=11

         Gdy mówimy o zwierzętach przesypiających zimę, myślimy zazwyczaj o niedźwiedziach. Jednak nie dotyczy to tylko takich zwierząt ale i naszych tytułowych motyli. Wczesną wiosną możemy zaobserwować już pierwszego motyla jakim jest cytrynek latolistek. Akurat ten motyl na zimę nie odlatuje. Swoją nazwę zawdzięcza m.in. dlatego, że przypomina on latającego listka. Możemy go zauważyć w naszych ogrodach, na polanach i w lasach.


https://zwierzetainformacje.pl/latolistek-cytrynek/

        Kolejnym ciekawym motylem jest rusałka admirał. Mogę z ręku na sercu stwierdzić, że każdy z Was chociaż raz w swoim życiu widział ten typ motyla. Jest to motyl, który występuje w środowisku w dwóch pokoleniach: pierwsze to przełom lipca i sierpnia, a drugie pokolenie przełom września i października. Jego ubarwienie to kontrastowe czerwone pasmo na ciemnym tle oraz białe plamki przy szczycie przednich skrzydeł.


https://poradydomowe.pl/motyle

    W moim ogrodzie rok temu udało się uchwycić motyla o nazwie rusałka pokrzywnik. To motyl, który jest dość powszechny, o beżowych skrzydłach, z ciemnym zygzakiem na konturze i również ciemniejszymi, granatowymi plamkami, na przedniej krawędzi skrzydeł trzy czarne plamki i mniejsza biała, dolna powierzchnia skrzydeł beżowo-szara.

            

Fotografia własna

    Ale czy wiecie, że wśród pięknych motyli możemy znaleźć także motyle drapieżne? Sama byłam w szoku jak się o tym dowiedziałam ponieważ nie wiedziałam, że takie motyle naprawdę istnieją. Możemy do nich zaliczyć modraszkę.

W tym tygodniu odwiedziłam Muzeum Przyrody w Olsztynie. Tam też znalazłam gatunki wszystkich motyli. Dzielą się na motyle dzienne i nocne. Było ich naprawdę dużo, zobaczcie sami. 


Fotografia własna

Na dziś to tyle

Życzę spokojnego wieczoru

Julka 😊

poniedziałek, 20 marca 2023

Wiosna, wiosna, wiosna ach to ty! 🌷🌸

 

            Witam Was już w czwartym wpisie na moim blogu. Dzisiejszy wpis będzie poświęcony mojej ulubionej porze roku- wiośnie. Aktualnie pogoda za oknem nie jest typowa dla tej pory roku ale miejmy nadzieję, że niedługo się to zmieni. W wiośnie lubię najbardziej to, że dzień staje się dłuższy przez co możemy wykonać więcej czynności oraz to, że z dnia na dzień zaczyna być cieplej. Przyroda czyli rośliny jak i także zwierzęta budzą się do życia co skutkuje potem pięknym krajobrazem. Możemy go popodziwiać wychodząc na długie spacery, wychodząc na przejażdżkę rowerową lub nawet wyjść na rolki do pobliskiego parku z koleżanką.

            Ostatnio kiedy przyjechałam do Olsztyna z mojej rodzinnej miejscowości w ogrodzie przed blokiem ukazały mi się przebiśniegi. Przebiśniegi to kwiaty, które kwitną z początkiem lutego do końca kwietnia. Są jednymi z najwcześniej zakwitających roślin. Jego kwiaty są pachnące, lubiane przez pszczoły. Ma bardzo charakterystyczną budowę. Jego płatki są w kolorze białym. Płatki korony reagują na zmianę temperatury i zamykają się na noc lub przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Pewnie wszyscy znacie doskonale ten jakże piękny oznak wiosny.


                Również przed blokiem, w którym mieszka moja koleżanka udało się je zaobserwować. Obok znalazły się też piękne, fioletowe kwiaty, które zaczynają rosnąć na wiosnę. Są to krokusy. Przybierają one różne kolory: są białe, fioletowe, żółte, różowe a także niebieskie. Ja tylko widziałam żółte oraz fioletowe.



            Nie ma wiosny także bez owada jakim jest pszczoła. Oczywiste jest stwierdzenie, że bez pszczół, które poprzez zapylanie kwiatów produkują potem miód, który możemy wykorzystać wszędzie. To jest bardzo niezwykłe jak takie małe istoty potrafią wzajemnie pracować ze sobą w grupie i być tak pracowite.


https://upwr.edu.pl/aktualnosci/pszczoly_w_miescie-741.html

            Kończąc już ten wpis, chciałabym się podzielić jeszcze ważną kwestią. Mianowicie chodzi tutaj o przyrodę (ciężko było się domyślić 😊). Pragnę abyście szanowali każdego dnia przyrodę ponieważ ona doskonale wpływa na nasze samopoczucie i działanie.

            Dziękuje za dziś, Julka 😊

           

środa, 8 marca 2023

Czy smoki naprawdę istnieją?

 

Heeeeeeej!

            Witam się już z Wami w środę 8 marca. Na początku chciałabym życzyć Wszystkiego Najlepszego z okazji Naszego dnia- Dnia Kobiet. Przesyłam najserdeczniejsze życzenia oraz buziaki! Pamiętajcie, jesteście niesamowite!

            Nadszedł poniedziałek, a więc jest to pora na kolejny wykład z Edukacji społeczno- przyrodniczej. Ten wykład zapadł mi w pamięć bardzo mocno. Rozmawialiśmy np. o smokach, o których dzisiaj będzie mowa 😊.

            Czy ktoś z was zastanawiał się kiedyś kim są, gdzie się znajdują lub co robią? Możemy je znaleźć w herbach różnych miast ale także i w flagach państw. Jednym z tych państw jest Walia.


https://pl.wikipedia.org/wiki/Walia

 W Krakowie możemy znaleźć pomnik Smoka Wawelskiego, który zieje ogniem co trzy minuty. A czy smoki faktycznie zionęły ogniem i czy to jest możliwe dowiecie się w dalszej części wpisu…




Fotografia własna

            Jak myślicie smoki do jakiej grupy zwierząt należą? Ja wtedy dosłownie byłam w szoku, że ich przyporządkowanie do danej grupy jest tak trudne. Ostatecznie prawidłową odpowiedzią jest to, że smoki należą do kręgowców oraz gadów. W takim razie jakie posiada cechy, że należy do gadów??? Jedną z takich cech jest to, że wykluwają się z jaj, a drugą z cech to ich skóra, która pokryta jest łuskami.

            Myślicie, że smoki latały? Mogłyby, jednak prawidłową odpowiedzią jest to, że smoki NIE LATAŁY! Zapytacie pewnie dlaczego? Już Wam wyjaśniam.  Skrzydła smoków to są nieprzekształcone kończyny. Zdziwiło Was to? Bo mnie bardzo. W bajkach spotykaliśmy się z tym, że smoki latają a tutaj taka niespodzianka…

            Nadszedł czas na najważniejszą informację dzisiejszego wpisu. Czyli czy smoki faktycznie ziały ogniem? Tutaj kolejna smutna wiadomość, niestety nie ziały. Nie znamy takich zwierząt. Aby mogło do takiej sytuacji dojść musiałby wystąpić surowiec w postaci metanu, iskra oraz krzesanie ognia. Smoki musiałyby również odżywiać się roślinami, czyli musiałyby być roślinożerne.

            Kolejnym intrygującym faktem jest to, że gdyby istniały na naszym świecie aktualnie smoki to prowadziłyby dzienny tryb życia. Gdzie by się osiedliły? Tego nie wie nikt. Jestem ciekawa odpowiedzi dzieci. To jak dużą dzieci posiadają wyobraźnię mogłoby prowadzić do interesujących rozwiązań. Na pewno takie pytanie zadam im w mojej przyszłej pracy pedagogicznej.

Na dzisiaj to wszystko, dziękuje Wam i do zobaczenia niedługo!

Julka

           

 

czwartek, 2 marca 2023

Ziemia- nasza planeta

 

27.02.2023 r.

„Ziemia- nasza planeta”

Witam was serdecznie już w drugim wpisie na moim blogu. Naszym tematem, który dzisiaj poruszymy to temat związany z Naszą planetą, na której toczy się życie. Zastanawiał się pewnie każdy z was jaki kształt ma Ziemia, dzisiaj poznacie odpowiedź! Jednak było wiele przypuszczeń związanych z kształtem planety zanim doszło do jednoznacznej prawdy. Niektórzy mówili, że Ziemia jest płaska i posiada kształt talerzyka, a jeszcze inni mówili, że Ziemia jest kulą.

Ziemia jest jedną z ośmiu planet naszego Układu Słonecznego. Zajmuje trzecie miejsce od strony Słońca. Wyróżnia się na tle innych planet tym, że to jest jedyna planeta na której właśnie toczy się życie oraz występuje na niej tlen, który jest niezbędny dla Naszego codziennego funkcjonowania.

https://tvn24.pl/tvnmeteo/nauka/ile-jest-planet-w-ukladzie-slonecznym-5422361

 

              Na samym początku lekcji zaczęliśmy badać jak to się dzieje, że Ziemia jest kulą. Wykonaliśmy eksperyment z latarką oraz zwykłą piłką plażową. Świeciliśmy latarką na piłkę w ciemnej sali, aby było można dostrzec efekty pokazane na ścianie. Potem czekało nas trochę historii…

            Dowiedzieliśmy się, że Arystarch z Samos dokonał obliczeń, że Ziemia, Słońce oraz Księżyc posiadają wzajemne położenie.

https://wielkahistoria.pl/arystarch-z-samos-to-on-pierwszy-odkryl-ze-ziemia-krazy-wokol-slonca/

Eratostenes jako pierwszy zmierzył obwód Ziemi.  

https://nauka.rocks/obwod-ziemi/

Eratostenes zmierzył kąt i obliczył, że to około 1/50 obwodu, więc jeśli odległość między Aleksandrią a Syene wynosi 5000 stadionów, pełny obwód Ziemi musi być 50 razy większy – 250000 stadionów. To była informacja, która bardzo mnie zszokowała, ponieważ nie sądziłam, że można wykonać aż takie obliczenia!

Kolejnym Naszym badaniem było to, jak zmienia się oświetlenie Ziemi podczas wszystkich pór roku. Dowiedziałam się, że jest aż 6 pór roku, a są nimi: przedwiośnie, wiosna, lato, szaruga jesienna, złota Polska jesień oraz zima.

Pan Profesor nas zapytał później czy wiemy jak możemy udowodnić, że Ziemia posiada kształt kuli. Powiedziałam wtedy mojej koleżance sposób, który jest mi znajomy już od dziecka. Chodzi tutaj o to, że jeśli ustaniemy nad brzegiem morza to możemy dostrzec z oddali jak statki pojawiają się i znikają na horyzoncie. Moja teza okazała się wtedy prawidłowa, ponieważ została wypowiedziana przez naszego Profesora.

            Dużym zainteresowaniem było dla mnie również zapoznanie się z Kamishibai. Jest to japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małej, płaskiej, drewnianej, otwartej częściowo skrzynki, pełniącej rolę sceny/ekranu. Jedna z nas opowiedziała nam bajkę dokładnie zmieniając ilustracje.

            Na sam koniec Naszych zajęć użyliśmy ChatuGPT. Każda z nas miała za zadanie stworzyć bajkę o porach roku dla dzieci. Dzieliłyśmy się swoimi bajkami, ponieważ każda z nas miała zupełnie coś innego. Jak mam być szczera, nie było to trudne. Na pewno ChatGPT jeszcze do czegoś użyje. Oto powstała moja bajka: 

Polecenie: Napisz bajkę dla 6 letniego dziecka o porach roku, w której będą występować rozmawiające ze sobą zwierzęta i zawiera morał, że każda pora roku posiada w sobie coś pięknego. 

 

Pewnego dnia, gdy słońce było na niebie jasne i gorące, siedziała na gałęzi drzewa sroka. Zauważyła, że liście drzew są zielone, a trawa jest bujna i zielona. Sroka powiedziała do swojego przyjaciela, wiewiórki: "Och, jak piękna jest ta zieleń! Lato jest najlepszą porą roku, nie uważasz?". 

 

Wiewiórka odpowiedziała: "Ależ tak nie jest! Jesień jest najlepszą porą roku. Liście drzew stają się kolorowe i spadają na ziemię. Jest tak pięknie!". 

 

Sroka zastanowiła się chwilę i powiedziała: "Nie, zima jest najlepszą porą roku. Śnieg pokrywa ziemię i drzewa, a my możemy się bawić w śniegu!". 

 

W tym momencie dołączył do nich królik. "Wiosna jest najlepszą porą roku!" – powiedział. "Liście i śnieg znikają, a na ich miejsce pojawiają się kolorowe kwiaty i trawa. To taki piękny czas!" 

 

Sroka, wiewiórka i królik zaczęli się kłócić o to, która pora roku jest najlepsza. Zobaczyła to sowa, która usiadła na pobliskiej gałęzi i powiedziała: "Drogie zwierzęta, każda pora roku ma w sobie coś pięknego. Lato daje nam ciepło i słońce, jesień – kolorowe liście, zima – biały śnieg, a wiosna – kolorowe kwiaty. Nie powinniśmy kłócić się o to, która pora roku jest najlepsza. Powinniśmy cieszyć się każdą porą roku i doceniać to, co ona nam daje". 

 

Zwierzęta zrozumiały, że sowa ma rację. Od tej pory, kiedy nadchodziła kolejna pora roku, cieszyły się nią i doceniały piękno, które niesie ze sobą każda pora roku. 

 

Morał tej bajki jest taki: Każda pora roku ma swoje piękno i warto doceniać to, co nam daje. Nie powinniśmy kłócić się o to, która pora roku jest najlepsza, bo każda z nich jest wyjątkowa i ma w sobie coś pięknego. 

            To były naprawdę udane zajęcia i czekam z niecierpliwością na następne!

Do zobaczenia!

Julka

Z wycieczką po parkach... 🍃🌷

  Hejka!             Czy tylko ja się nie mogę już doczekać wakacji? Niestety trzeba jeszcze trochę poczekać i upragniony przez wszystkich...